چرا دلواپسان دشمن هاشمی، ناگهان مشغول ستایش از هاشمی رفسنجانی و خودی کردن وی شدند؟ دلیل‌اش نگرانی است، نگرانی از مراسم تشییع جنازه و پس از آن نگرانی از اسناد و نامه‌های نزد خانواده هاشمی. نگرانی از دو قطبی شدن فضا و به تبع آن تشییع جنازه میلیونی مردم کنش‌گر در جنبش سبز ۸۸ و شعارهای منتقدانه جنبش سبز.پس هاشمی باید خودی شود تا تشییع جنازه از مردم منتقد و شعارهای کنشگران سبز خالی شود.

اکثریت مطلق اصول‌گرایان افراطی ناگهان چرخش کردند. البته ترس ایشان از رو شدن اسناد و نامه‌های در دست خانواده هاشمی،  نیز ایجاب می‌کند تا خاطره هاشمی نیز تا حد امکان خودی بماند و خودی شدن وی در آینده نیز ادامه یابد تا اگر سندی بر ضد برخی افراد اثرگذار یا برخی سیاست‌ها و رویکردها فاش شد، بتوانند آن را انکار کنند. پس باید در حرم آیت‌الله خمینی دفن شود(که البته خانواده اش هم به دلیلی غیر از خودی‌کردن این موضوع را ترجیح می‌دهند) . در این راستا باید منتظر کنش‌های بسیاری از سوی مخالفان دیروز هاشمی برای خودی کردن سریع وی باشیم تا فرایند خودی‌کردن وی برای روز تشییع و تا حد امکان در اینده تکمیل شود.

البته اگر در آینده نتوانند خودی‌کردن وی را ادامه دهند چه بسا دوباره از سوی دلواپسان تبدیل به آیت‌الله خاطره فتنه‌گر شود که از روی لطف گذاشته‌اند در حرم آیت‌الله خمینی دفن شود و با این امر مخالفتی نکرده‌اند. ولی به هر حال دلواپسان بر مبنای سیاستی حساب‌شده می‌کوشند تا حد امکان خاطره وی در آینده نیز خودی بماند! سه‌شنبه به خاطر تشییع و آینده هم تا حد ممکن به خاطر اسناد و خاطرات و…

هاشمی و دلواپسان سال‌ها بود که از روی ناچاری یکدیگر را تحمل می‌کردند. دلواپسان به رغم حمله به هاشمی وی را تحمل می‌کردند چراکه حذف کامل وی می‌توانست او را به واکنش تمام عیار وادارد و آسیب‌های جدی به آنان زند و نظام را درگیر بحرانی تازه و تمام عیار کند. او نیز به دلایل گوناگونی از جمله ایفای نقش تاریخی جدی و دلایلی دیگر ترجیح می‌داد تا جای ممکن در جای خود در نظام بماند و دلواپسان را تحمل کند. دو طرف به توافقی نانوشته اما از روی اجبار رسیده بودند. اکنون که هاشمی چشم از جهان بسته است دشمنان دلواپس دیروز وی نیز می‌کوشد او را خودی کند.

بازگشت به صفحه اول