به‌نام خدا

وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

یادمان چهلمین سال درگذشت دکتر علی شریعتی

چهل سال از درگذشت دکتر علی شریعتی، آموزگار «عرفان، آزادی و برابری» در ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ گذشت.

بی‌تردید زنده‌یاد شریعتی از اثرگذارترین متفکران نواندیش مسلمان و از چهره‌های برجسته روشنفکری ایران است؛ کسی که در تاریخ معاصر ایران نقش فکری و اجتماعی کم‌نظیری داشته، و چهل سال پس از درگذشت نابهنگامش این نقش بی‌بدیل حتی در نسل پس از او نیز ادامه دارد. تداوم استقبال کم‌مانند از مجموعه آثار دکتر شریعتی (به‌ویژه در میان جوانان) یک گواه این مدعاست.

جمعی از دوستان و علاقه‌مندان آن زنده‌یاد (در خارج از کشور) بر آن شده‌اند تا چهلمین سال فقدانش را مغتنم شمارند و با تأملی دوباره در آراء و آثار‌ وی، دستمایه‌ای برای تعمیق آگاهی و رهایی انسان و ایرانِ‌مان فراهم آورند. میراث فکری شریعتی از چنان ظرفیتی برخوردار است که نسل امروز و احیانا نسل‌های بعدی می‌تواند از آن توشه‌ها برگیرد و چراغی فرا راهِ رهایی خود از چیرگی و عوارض «زر و زور و تزویر» برافروزد.

از همین‌رو، «کمیته یادمان چهلمین سال درگذشت دکتر شریعتی» شکل گرفت و کوشید به سهم خود و به میزان بضاعت خویش، کلیپ‌هایی را درباره زندگی و دیدگاه‌های این اندیشمند تهیه کند؛ ویژه‌نامه‌ای را با عنوان «شریعتی، امروز و آینده‌ی ما» شامل مجموعه‌ای از مقالات صاحب‌نظران گرد آورد؛ و مراسم بزرگداشتی را به همین مناسبت در فرانسه، آلمان و آمریکا تدارک ببیند.

زمان و مکان برنامه‌ها و گزارش‌های پس از آن را می‌توانید در کانال تلگرامیِ کمیته دنبال کنید:
‏https://t.me/Salgard40

۲۵خردادماه ۱۳۹۶

کمیته یادمان چهلمین سال درگذشت دکتر شریعتی

حسن یوسفی اشکوری، محمدجواد اکبرین، حسن فرشتیان، رضا علیجانی، مرتضی کاظمیان

 

بازگشت به صفحه اول