زیتون– نمایندگان پارلمان عراق به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق رای منفی دادند.
ایلنا خبر داد که نمایندگان پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) به همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق رای منفی دادند. نمایندگان پارلمان همچنین «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق را ملزم کردند تا از تمامی امکانات خود برای جلوگیری از این اقدام و حفظ وحدت عراق استفاده کند. نمایندگان کرد پارلمان در اعتراض به این تصمیم پارلمان را ترک کرده‌اند.
مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، اما در دیدار با یان کوبیش نماینده سازمان ملل متحد در عراق بار دیگر تاکید کرد همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق یک خواسته مردمی است و در تاریخ تعیین شده برای آن برگزار خواهد شد.
براساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق، پس از این دیدار صادر کرد بارزانی با اشاره به اینکه برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق حق طبیعی مردم این اقلیم است تاکید کرد که این همه پرسی در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.
براساس اعلام رسمی کمیسیون عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، سازمان ملل از هرگونه همکاری برای برگزاری همه پرسی خودداری کرده است.
همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق که از سوی مسعود بارزانی و شماری از احزاب کرد عراقی تصویب شده در ۲۵ سپتامبر برابر با سوم‌مهرماه سال جاری در استانهای شمالی عراق با هدف جدایی از عراق برگزار خواهد شد.
این همه پرسی با مخالفت قاطبه عراقی‌ها و کشورهای همسایه عراق و جامعه جهانی روبرو شده و از این اقدام به عنوان تلاشی در راستای تضعیف جبهه مبارزه با تروریسم و یکپارچگی خاک عراق یاد می‌کنند.
یک خبرگزاری عراقی مدعی شد که سردار قاسم سلیمانی به منظور دیدار با مقامات کرد به کردستان عراق سفر کرده است.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسکای پرس، رسانه‌های کردی مدعی شدند که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران به اقلیم کردستان سفر کرده است و پس از دیدار با برخی مقامات در سلیمانیه راهی اربیل شده است تا در مورد مساله همه پرسی استقلال کردستان با مقامات کرد گفت‌وگو کند. این رسانه مدعی شده است که سردار سلیمانی تلاش دارد تا بارزانی همه پرسی را لغو کند. در این گزارش آمده است که ایران مخالف برگزاری همه پرسی و جدایی کردستان از عراق است.

بازگشت به صفحه اول